V návaznosti na můj článek Bohyně dívka panna: Zora, Brigit, Devana a menstruace bych se dnes ráda zaměřila na to, proč je dobré a také důležité dopřát si oslavu menstruace i zpětně v dospělém věku.
Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako něco nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů. Ale kolik dívek má v dnešní době pocit, že se jim s první menstruací dostalo něčeho speciálního a krásného? Že ženství je dar? Podvědomě možná cítíme, že dětství a dospělost potřebujeme oddělit nějakým důležitým mezníkem. Co je dnes tímto mezníkem? První kocovina, první sexuální zážitek nebo snad maturita? Cítíme se po těchto „rituálech“ opravdu dospělejší nebo je potřeba něčeho jiného, hlubšího? Zmiňované domorodé kmeny nemívaly pouze jednu oslavu, ale celou sérií úkolů, které bylo potřeba zvládnout. Tyto úkoly dívku či chlapce zocelovali a krok po kroku se tak na dospělost připravovali. Nám ale tento způsob výuky chybí. V tomto ohledu jsme nyní ponecháni na pospas, nikdo nás nevede a moudří nám nepředávají své zkušenosti. Kult stáří a moudrosti jsme nahradili kultem mládí. Přechodové rituály nám zkrátka schází. Je ale stále více lidí, kteří si tuto mezeru uvědomují a rituály se tak začínají opět vracet do našich všedních životů a díky nim dělají náš život nevšedním…
Většina z nás neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). A když si povídám na různých akcích či seminářích se ženami, shodují se skoro jednoznačně na tom, že rituál oslavy první menstruace je něco, co jim chybí a co by si moc rády dopřály i zpětně. Rituál menarché v pozdějším věku je velkým darem a požehnáním. Můžeme zažít něco, co jsme neměly, můžeme cítit podporu jiných žen a slyšet slova chvály a uctění, které nám tehdy možná scházely.
Možná nám chybělo slyšet to, že je na co se těšit, že dospělost s sebou nese spoustu krásných okamžiků a možná jsme tehdy jen potřebovaly slyšet více pozitivních vět o menstruaci. Tato oslava v dospělosti nabízí možnost prožít svou první menstruaci znovu, jinak a lépe. Na takový rituál není nikdy pozdě – klidně si jej dopřejte, i když již nemenstruujete. Záleží na vás, jestli a jakým způsobem se svou menstruaci rozhodnete oslavit.
Osobně vám nabízím i možnost provést vás tímto rituálem, neboť menstruace je tím nejklíčovějším tématem, které provází i můj profesní život. Již pátým rokem kráčím cestou kněžky – absolvovala jsem Výcvik slovanských kněžek pod vedením Lilie Khousnoutdinové, Katinky Soetenc a Katky Kramolišové, píši články na téma menstruace pro různé časopisy a webové stránky, napsala jsem knihy Ženství jako dar, aneb menstruace ve 21. století a také Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci a mou hlavní „menstruační základnou“ je působení ve společnosti Kalíšek.cz.
Delší dobu jsem přemýšlela nad tím, jak já sama za sebe tyto rituály pojmu a budu provádět tak, aby vyjadřovaly to, co si přeji ženám předávat. I když všechny oslavy menarché, kterýma jsem prošla byly krásné, věděla jsem, že si přeji jít více do hloubky.
Že chci věnovat rituálu více než jen pár hodin.
Že je potřeba určitá práce před i po samotném rituálu.
Proto jsou mé rituály menarché víkendové.
Upřednostňuji pořádání rituálu pro komorní skupinky žen, neboť jen díky tomu jsem schopna poskytnout individuální přístup a vedení, které je v tomto citlivém a jemném tématu tak klíčovým!
Nejdříve nechávám ženy sepsat jejich „ženský příběh“, kde mi sepíšou, jaká menstruace pro ně je nyní, jaká pro ně byla menstruace první, jaké pro ně bylo jejich dospívání a celá cesta životem ženy. Na základě toho vyhodnocuji a vybírám témata a obsah víkendu, aby ladil s celou skupinou a byl ušitý na míru potřebám těchto žen.
První večer se věnujeme našim záměrům na celý víkend a pracujeme s rodovou linií, pouze s ženskou nebo celým rodem. Podle toho, jak cítím, že je to potřeba. Další den pracujeme s tématem dospívání a vnitřní osobou dívky. Pomyslně jí podáváme pomocnou dospělou ruku k tomu, aby se mohly narovnat nezpracované témata z té doby. Dnes s tím co víme a co jsme zažily, jsme schopné na vše nahlížet jinak.
Své dospívající já tak bereme pomyslně za ruku, abychom mohly nově a naplněněji vstoupit do ženství.
To vše s velkou podporou předků.
Poté probíhá oslava, která je tak krásná a naplňující, že mě to vždy v pozitivním slova smyslu ohromí a dojme…
Poslední den necháváme vše v sobě příjemně doznít, děláme cvičení, které pomáhají naše tělo uctít a vnímat jej jako chrám, který můžeme opečovávat a cítit se v něm skvěle. Bavíme se i o různých menstruačních tématech jako je PMS, bolestivá menstruace, endometrióza, ukazujeme si menstruační pomůcky a podobně.
Mé rituály jsou vyvážené svým obsahem: aby zde ženy načerpaly spoustu nových a podnětných informací a zároveň také prožily praktické cvičení, meditace či menší rituálky, které jim pomohou prožívat ženský život spokojeněji. 🙂
Do své práce dávám svůj intuitivní přístup. Děkuji svému silnému vedení, díky kterému, mě vždy
napadá, co dělat, co říkat, jak k čemu přistupovat a podobně. Vše se tak skládá „tady a teď“ od začátku až do konce kurzu. Pro ženy jsem tam celou dobu plně přítomná a soustředěná. Kromě vedení o mé milé účastnice i náležitě pečuji, kdy připravuji všechno občerstvení a starám se o jejich pohodlí a celkovou spokojenost :).
Přistupuji k tomu velmi zodpovědně, a abych mohla vše výše zmíněné ženám dopřát, provázím rituálem maximálně třikrát do roka, abych mohla být stále svěží průvodkyní!
Přihlašování: ritualmenarche@gmail.com
Veškeré potřebné informace: ritualmenarche.cz